Πρώτη άσκηση αντιμετώπισης σεισμού

Την εβδομάδα 17-20 Οκτωβρίου 2023 τα δύο τμήματα του Νηπιαγωγείου υλοποίησαν ένα σχέδιο εργασίας με θέμα το φαινόμενο του σεισμού. Τα νήπια ήρθαν σε επαφή με την έννοια του φυσικού φαινομένου, κατανόησαν τις αιτίες του και εξοικειώθηκαν με τους ενδεδειγμένους τρόπους διαχείρισης σε περίπτωση σεισμού στη σχολική μονάδα. Ενημερώθηκαν για τα είδη πρώτης ανάγκης που πρέπει να έχουμε σε ετοιμότητα καθώς και για τις ενέργειες που πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση σεισμού. Παρόμοιες ασκήσεις θα πραγματοποιηθούν άλλες δύο φορές κατά τη διάρκεια τις χρονιάς.

Ομαδική ενημερωτική συνάντηση με γονείς και κηδεμόνες

Την προσεχή Τρίτη 24 Οκτωβρίου και ώρα 18:00 θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του Νηπιαγωγείου ομαδική συνάντηση με τους γονείς και κηδεμόνες των νηπίων με τα ακόλουθα θέματα:

• Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας του Νηπιαγωγείου, Σχολική Γιορτή 28ης Οκτωβρίου, Σύσταση Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων, Ατομικές συναντήσεις ενημέρωσης
  • Φιλοσοφία του Νηπιαγωγείου, Νέο Πρόγραμμα Σπουδών και Διαθεματικότητα
  • Ετήσιος Προγραμματισμός Δράσεων, επισκέψεων και Εργαστηρίων Δεξιοτήτων
  • Λειτουργία ολοημέρου Τμήματος
  • Εισαγωγή της Αγγλικής Γλώσσας στο Νηπιαγωγείο
  • Αυτονομία και ενδυνάμωση των νηπίων – Απόκτηση δεξιοτήτων ζωής
  • Συνεργασία σχολείου – οικογένειας

Θα ακολουθήσει συζήτηση με απορίες, σκέψεις, προβληματισμούς και προτάσεις. Η παρουσία σας είναι πολύ σημαντική για να μπορέσουμε να χτίσουμε μια σχέση εμπιστοσύνης και συνεργασίας με γνώμονα την ολόπλευρη ανάπτυξη των παιδιών και τη θετική στάση στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Πυρασφάλεια στο Νηπιαγωγείο

Την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική συνάντηση με τον προϊστάμενο Πυρασφάλειας της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Λευκάδας, πυραγό Ανδρέα Γουργαριώτη στο χώρο του Νηπιαγωγείου προκειμένου να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί και το προσωπικό καθαριότητας της σχολικής μονάδας για την πυρασφάλεια και τους τρόπους χρήσης των πυροσβεστήρων που διαθέτει το κτίριο. Έγινε μια θεωρητική παρουσίαση των τύπων πυρασφάλειας και μια παρουσίαση των ενεργειών που πρέπει να εφαρμοστούν σε περίπτωση πυρκαγίας. Τέλος, έγινε μια πρακτική εφαρμογή χρήσης πυροσβεστήρα από τις εκπαιδευτικούς στον εξωτερικό χώρο του σχολείου.

Μέσα στην τρέχουσα σχολική χρονιά προγραμματίζεται να ακολουθήσει ενημέρωση των μαθητών για θέματα πυρασφάλειας και διαχείρισης περιστατικών πυρκαγιάς.

Ευχαριστούμε πολύ τον Κον Γουργαριώτη για την ενημέρωση καθώς και την Πυροσβεστική Υπηρεσία Λευκάδας για τη συνεργασία.