Πυρασφάλεια στο Νηπιαγωγείο

Την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική συνάντηση με τον προϊστάμενο Πυρασφάλειας της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Λευκάδας, πυραγό Ανδρέα Γουργαριώτη στο χώρο του Νηπιαγωγείου προκειμένου να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί και το προσωπικό καθαριότητας της σχολικής μονάδας για την πυρασφάλεια και τους τρόπους χρήσης των πυροσβεστήρων που διαθέτει το κτίριο. Έγινε μια θεωρητική παρουσίαση των τύπων πυρασφάλειας και μια παρουσίαση των ενεργειών που πρέπει να εφαρμοστούν σε περίπτωση πυρκαγίας. Τέλος, έγινε μια πρακτική εφαρμογή χρήσης πυροσβεστήρα από τις εκπαιδευτικούς στον εξωτερικό χώρο του σχολείου.

Μέσα στην τρέχουσα σχολική χρονιά προγραμματίζεται να ακολουθήσει ενημέρωση των μαθητών για θέματα πυρασφάλειας και διαχείρισης περιστατικών πυρκαγιάς.

Ευχαριστούμε πολύ τον Κον Γουργαριώτη για την ενημέρωση καθώς και την Πυροσβεστική Υπηρεσία Λευκάδας για τη συνεργασία.