Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Λευκάδας

Σήμερα το νηπιαγωγείο μας επισκέφτηκε την Πυροσβεστική Υπηρεσία Λευκάδας. Εκεί ξεναγηθήκαμε στους χώρους, παρακολουθήσαμε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για παιδιά, ενημερωθήκαμε από τον πυραγό Ανδρέα Γουργαριώτη για τη δράση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, τα είδη πυρόσβεσης, τη στολή των πυροσβεστών και είδαμε τα πυροσβεστικά οχήματα και τον εξοπλισμό τους. Ο πυραγός απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών και μας επέτρεψε να μπούμε σε ένα πυροσβεστικό όχημα. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης η Πυροσβεστική έλαβε κλήση για μια πυρκαγιά και είχαμε την ευκαιρία να δούμε την άμεση ανταπόκριση των πυροσβεστών για τη διαχείριση του περιστατικού.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με ένα πικ νικ στις αθλητικές εγκαταστάσεις της Πυροσβεστικής και γεμάτοι νέες εμπειρίες επιστρέψαμε στο σχολείο. Όλα αυτά δεν θα μπορούσαν να γίνουν χωρίς τη βοήθεια των γονέων οι οποίοι συνέβαλαν στην επιτυχία της επίσκεψης σε πολλά επίπεδα: στη διαμεσολάβηση για την οργάνωση της επίσκεψης (επικοινωνία με την Πυροσβεστική και την Δημοτική Αστυνομία), στην μεταφορά των σακιδίων των μαθητών για το πικ νικ και, φυσικά, στην ασφαλή μετακίνηση των μαθητών. Σας ευχαριστούμε όλους!